Facebook Hesabını Korumak İçin Güvenlik Tedbirleri

Sosyal paylaşım sitesi Facebook‘ta kullanıcılar zaman zaman hacker saldırılarının hedefi olmaktadırlar. Özellikle Facebook hesabını hackledikten sonra arkadaş listesinde bulunan kişileri dolandırmayı hedefleyen saldırganlar, böylece bir çok vatandaşı mağdur etmektedir. Son zamanlarda hesabı hacklenenlerin, arkadaş listesinde bulunan kişilerle iletişime geçilerek, faturalı hat kullananların cep telefonlarına hediye çeki vadiyle doğrulama mesajı gönderildiği ve gelen mesaja “Evet” yazıldığı takdirde faturaya ücret yansıdığı görülmektedir. Tam bu noktada Facebook hesabımızın hacklenmemesi / çalınmaması ve bu gibi dolandırıcılıkların yaşanmaması için Facebook hesabımızda almamız gereken güvenlik önlemlerine değineceğiz.

Yapılacak olan işlemlere değinmeden önce şifrenizi oluştururken büyük / küçük harf, rakam ve diğer karakterleri kullanmanın, hesabınızın korunması açısından oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Facebook Hesap Güvenliğini Sağlamak için Aşağıdaki Adımları İnceleyelim

Facebook hesabımıza kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapıyoruz. Sağ üst köşede bulunan aşağı ok işaretine basıyoruz ve açılan menüde “Ayarlar” kısmına tıklıyoruz.

face1

Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra sol taraftaki menüden “Güvenlik” kısmına tıklıyoruz.

face2

Facebook hesabımızın güvenliğini sağlamak amacıyla bu sayfadan gerekli düzenlemelerimizi sırasıyla yapacağız.

 

Giriş Uyarıları

 

Daha önce hesabınıza girmediğiniz bir cihaz ya da tarayıcıdan giriş yapıldığında uyarılmak istiyorsanız bu alanı düzenlemeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere uyarıları Facebook üzerinden bildirim şeklinde ya da kayıtlı olduğunuz e-posta adresinize alabilirsiniz.

face3

Giriş Onayları

 

Facebook hesabınızı güvene almak için en garantili işlem giriş onayıdır. Giriş onayını yandaki kutucuğa tıklayarak aktifleştirdiğinizde sizden cep telefonu numaranızı girmenizi isteyecektir.

face4

Cep telefonu numaranızı tanımladığınızda artık tanınmayan cihaz ve tarayıcılardan şifrenizle hesabınıza giriş yapıldığında cep telefonunuza onay kodu gelecektir. Onay kodu yazılmadan oturumunuz hiçbir şekilde onay vermediğiniz cihaz ve tarayıcılardan açılmayacaktır.

face5

Kodmatik

Akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulamadır. Kodmatik kurulduğunda, hesabınıza giriş yapıldığında telefonunuza bildirim olarak bir kod gelir. Akıllı telefonunuza Facebook bildirimi olarak gelen kod, oturum açılan bilgisayar veya herhangi bir tarayıcıda girilmediği takdirde “oturum açma” işlemi gerçekleştirilemez.

face6

Uygulama Şifreleri

Facebook uygulamasına hesabınızın şifresi ile giriş yapmak yerine kendinize özel oluşturulan şifreler ile giriş yaparak hesabınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. “Daha fazla bilgi al” kısmından detaylarına ulaşabilirsiniz.

face7

Güvenilir Kişiler

Facebook hesabınıza giriş yapmakta sorun yaşadığınız zamanlarda güvenilir kişilerde belirlemiş olduklarınız size yardımcı olabilmektedir. Güvenilir kişilerin telefon ile ulaşabileceğiniz kişilerden oluşmasına dikkat ediniz. Hesabınıza erişim sağlayamadığınız zaman bu seçeneği kullanırsanız; bu üç kişiye ayrı ayrı bir kod gitmektedir. Bu kodları üç kişiyi arayarak aldıktan sonra hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

face8

Tarayıcıların ve Uygulamaların

Facebook hesabınıza giriş yapmış olduğunuz tarihler, işletim sistemleri, cihazlar ve tarayıcılara bu menüden ulaşabilirsiniz. Bu sayede hesabınıza sizin dışınızda herhangi bir yerden giriş yapılıp / yapılmadığını denetleyebilirsiniz.

face9

Giriş Yaptığın Yer

Facebook hesabınıza hangi cihazlar ile hangi bölgelerden giriş yapıldığını tarih bilgisi ile birlikte bu kısımdan görebilirsiniz. Şüpheli bir giriş işlemi olduğunda gerekli önlemleri almanız açısından faydalı olacaktır.

face10

Facebook üzerinden, yukarıda bahsedilen önlemleri aldığınız takdirde hesabınızın güvenliğini büyük ölçüde sağlamış olursunuz. Tabi bunların dışında ayrıca kullanmış olduğunuz mail servisinin  hesaplarının da, Facebook hesabınızın güvenliğinde büyük etkisi bulunmaktadır. Örneğin Facebook‘a üye olurken Hotmail hesabı kullandıysanız ve bir seneden fazla hesabınıza giriş yapmadıysanız hesabınız boşa düşebilir. Hesabınızın boşa düşmesi sonucu bir başkası Hotmail hesabınızı kendi adına alarak Facebook hesabınızı, şifremi unuttum yaparak kolayca ele geçirebilir. O yüzden Hotmail mail servisini kullanıyorsanız mutlaka belirli aralıklarla mailinize giriş yapınız.  Kalıcı bir önlem almak istiyorsanız eğer Gmail servisini kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Etiketler: , , , ,Bilgisayar Destek-Donanım Sorunları-3G Destek-Adsl Modem Kurulumu-Android Destek-E-posta hesabı oluşturma -Facebook Destek-Hotmail Üyelik Destek-ipad Destek-Casper tablet sıfırlama-Artes tablet sıfırlama-Desen kilidi unutma-İphone Destek Hattı-Laptop Destek-Pc Destek-Samsung Destek Hattı-Skype Destek Hattı-Facebook hesabı kurtarma-Sosyal Medya Destek-Teamviewer ne işe yarar-Mobil Destek Hattı-Teknoloji destek Hattı-Telefon Destek-Telefon fonksiyon ve uygulamaları-Telefonu yedekleme ve taşıma-Telefonla internete bağlanma-Twitter Destek hattı-Resim yedekleme-Veri yedekleme-Antivirüs Programı destek-Virüs Programları Destek-Windows 7 Destek-XP Kurulumu-Windows 8 sıfırlama-Windows 8 şifre sorunu-internet bağlantı destek-Modem destek- Adsl destek hattı- Smart tv bağlantı sorunları- Dvr port açma- Güvenlik kamerası port açma

>