Kablosuz bağlantı ayarları. Wireless ayarları nasıl yapılır?

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar artık büyük oranda kablosuz olarak internete bağlanmaktadır. Bu sebeple wifi kablosuz ağlar oldukça yaygınlaşmaya devam etmektedir. Buna paralel olarak kullanıcılar, birçok sebebten kaynaklanan, ağ veya internet bağlantı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan en çok karşılaşılanlardan birisi de wireless bağlantı ve kopma sorunlarıdır. Wireless kablosuz ağ bağlantılarında en çok karşılaşılan sorunlar şunlardır:

 • Wireless bağlantısının yapılamaması
 • Kablosuz bağlantının düşük sinyal seviyesi
 • Kablosuz bağlatıda sınırlı bağlantı yada bağlantı yok hatası
 • Kablosuz ağ bağlantı anahtarının yani şifresinin unutulması
 • Kablosuz ağ adaptörünün kapalı olması yada açılamaması
 • Kablosuz bağlantı adının (SSID) kablosuz ağlarda görünmemesi
 • Şifreleme türü (WEP, WPA veya WPA2) uyumsuzlukları
 • Kablosuz bağlantı sorunu. Wireless bağlantı ayarları
 • Modem bağlantı kablolarının yanlış bağlanması yada arızalı kablolar
 • Bazı cihazlar kablosuz olarak bağlanırken bazılarının bağlanaması
 • Wireless adaptörü yüklenirken yanlış yada uyumsuz sürücü kurulması
 • Yanlış  modem ayarları yada yanlış ağ bağlantısı ayarları
 • Donanımdan kaynaklanan sorunlar veya yazılım kaynaklı sorunlar
 • Bilgisayara bulaşan virüs spyware yada trojan gibi zararlı yazılımlar

Bu ve benzeri birçok sorundan kaynaklanan nedenlerle kablosuz (wireless) ağ bağlantınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kablosuz bir ağa bağlanmak için, öncelikle kablosuz bir modem e ve kablosuz ağ adaptörü bulunan bir bilgisayar, notebook, yada mobil cihaza ihtiyacınız vardır. Kablosuz ağa bağlanma özelliği olan bir masaüstü yada dizüstü bilgisayarınız varsa, görev çubuğunda bulunan wireless simgesine tıklayıp kullanılabilir kablosuz ağların bulunduğu listeyi görüntüleyip, erişim bilgilerine sahip olduğunuz bir ağa bağlanabilirsiniz.

Windows ta bir kablosuz ağa nasıl bağlanılır?

Windows ta eğer bilgisayarınızda bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı kurulu ise ve kablosuz bir erişim noktasından yada modemden sinyal alabilecek mesafedeyseniz kablosuz ağlar görüntülenir. Kablosuz bir ağa bağlanmak için;

 • Görev çubuğunda bulunan kablosuz ağ simgesini sol mouse ile tıklayın.
 • Sinyal alabildiğiniz bir kablosuz ağlar listesi görünecektir, bu listeden bağlanmak istediğiniz ağı bulun ve Bağlan a tıklayın.
 • Şifre ile korunmuş bir ağa bağlanıyorsanız güvenlik anahtarını yazıp tamam a tıklayın.
 • Eğer bağlanamıyorsanız şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olun

Kablosuz bir ağa bağlandığınızda mutlaka güvenliği etkinleştirilmiş bir wireless ağa bağlanmalısınız. Güvenli olmayan ağlara bağlanırsanız, kötü niyetli kişilerin doğru araçları kullanarak, bilgisayarınızda çalıştığınız belgelerinizi, ziyaret ettiğiniz internet sitelerini,  kayıtlı olan kullanıcı adı ve parolarınızı ele geçirebileceğini unutmayın. Güvenliğinizi arttırmak için bilgisayar oturumunuzu mutlaka parola korumalı yapın ve parola ile oturum açın.

Kablosuz ağa doğru olarak bağlanmaya çalıştığınız halde yinede bağlantıda sorun yaşıyorsanız, bu durumun çok çeşitli nedenleri olabilir. Kablosuz ağ sorunlarında en sık karşılaşılan durum wireless aygıtının devre dışı bırakılması yada wireless in kapatılmasıdır. Bazı notebooklarda klavye üzerinden wireless i açıp kapatan bir tuş kombinasyonu (Fn+F6 gibi) kullanılır. Bazılarında ise fiziksel olarak açıp kapatabilen bir switch yada anahtar kullanılarak wireless özelliği açılıp kapatılabilir. Bağlantı sağlayamadığımızda ilk olarak wireless aygıtımızın açık olduğuna emin olmalıyız.

Kablosuz ağ bağlantılarında kendi wireless ağ adımızı göremiyorsak, modemle ilgili bir sorunumuz olabilir. Modemi kapatıp yeniden açmak, ağ ayarlarımızı kontrol etmek, gerekirse kablosuz ağ yapılandırmamızı yeniden yapmamız gerekebilir. Eğer kablosuz ağımıza bağlandığımız halde, bağlantı kesintiye uğruyor yada hızı çok düşük ise modem ile bilgisayarımız arasındaki mesafe uzak olabilir, yada elektrikli bir cihaz sinyal kalitesini düşürerek kopmalara neden oluyor olabilir. Bu durumda modemin yada bilgisayarımızın konumunu değiştirerek, varsa elektrikli cihazlarda bilgisayarımızı uzaklaştırarak deneme yapmamız sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca kablosuz ağımızın kapsama alanı geniş ise modemden gelen sinyalleri güçlendirmek için access point, repeater powerline adaptörleri gibi sinyal güçlendirici cihazlar kullanmanız gerekebilir.

Kablosuz olarak bilgisayar yada notebook ile internete bağlanabiliyorken, akıllı telefonunuz yada tabletiniz ile internet bağlantısı sağlayamıyorsanız, bunun nedeni genellikle ağınızın kablosuz şifreleme türünün yanlış seçilmesi yada yanlış ağ yapılandırması olabilir. Sorunu çözmek için tüm cihazlarınızın destekleyebileceği doğru bir şifreleme türü SSID ve Ağ anahtarı oluşturmaktır. Hem bilgisayarlarınızın desteklediği hemde akıllı telefon, tablet yada smart tv nizin ortak kullanabileceği bir kablosuz ağ  yapılandırması ile tüm cihazlarınız sorunsuz bir şekilde internete bağlanabilir.

Kablosuz bağlantı ve teknoloji ve internet ile ilgili yardıma ihtiyacınız olduğu tüm konularda bizi arayabilirsiniz. 11820 Teknoloji Destek Hattı uzman kadrosu ile haftanın 7 günü gece saat 03:00 e kadar sizlere hizmet vermektedir.

11820 Teknoloji destek hattı’nı kablosuz bağlantı sorunları, wireless ağ ayarları, bilgisayar internet ve  mobil cihazlar ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için arayabilirsiniz. Bizden bilgisayar, teknoloji ve  internet ile ilgili destek alan müşterilerimizin yorumlarını okumak ve fikirlerinizi paylaşmak için facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 Örnek sorular: Kablosuz ağa bağlanamıyorum. Wireless bağlantı sorunu. Kablosuz bağlantı sorunu ve wireless bağlantı ayarları. Kablosuz ağ adım görünmüyor. Telefondan wireless olarak bağlanamıyorum. Kendi ağımı göremiyorum ve bağlanamıyorum. Şifresiz ağlara bağlanmak güvenlimi. Kablosuz modem e şifre koymak. Wireless ağda hangi şifreleme türünü seçmeliyim. En güvenli şifreleme hangisidir. Telefondan internete bağlanamıyorum. Android ve iphone için hangi şifreleme türü seçilir. Tablet kablosuz internet bağlantı sorunu. Wifi ağların kapsama alnını nasıl genişletebilirim. Kablosuz sinyalim çok düşük. Wireless sinyal seviyesi nasıl yükseltilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,Bilgisayar Destek-Donanım Sorunları-3G Destek-Adsl Modem Kurulumu-Android Destek-E-posta hesabı oluşturma -Facebook Destek-Hotmail Üyelik Destek-ipad Destek-Casper tablet sıfırlama-Artes tablet sıfırlama-Desen kilidi unutma-İphone Destek Hattı-Laptop Destek-Pc Destek-Samsung Destek Hattı-Skype Destek Hattı-Facebook hesabı kurtarma-Sosyal Medya Destek-Teamviewer ne işe yarar-Mobil Destek Hattı-Teknoloji destek Hattı-Telefon Destek-Telefon fonksiyon ve uygulamaları-Telefonu yedekleme ve taşıma-Telefonla internete bağlanma-Twitter Destek hattı-Resim yedekleme-Veri yedekleme-Antivirüs Programı destek-Virüs Programları Destek-Windows 7 Destek-XP Kurulumu-Windows 8 sıfırlama-Windows 8 şifre sorunu-internet bağlantı destek-Modem destek- Adsl destek hattı- Smart tv bağlantı sorunları- Dvr port açma- Güvenlik kamerası port açma

>